گفت وگوی خبرنگاران با قائم مقام پیشین پرسپولیس؛ از مسائل برای آوردن برانکو و حمایت پروین از درخشان تا انتخاب جانشین کی روش

به گزارش وبلاگ LED اپل، قائم مقام پیشین باشگاه پرسپولیس در گفت وگو با خبرنگاران ناگفته های زیادی را در مورد حضور برانکو در این تیم، جدایی محمود خوردبین و خیلی از مسائل دیگر بر زبان آورد.

گفت وگوی خبرنگاران با قائم مقام پیشین پرسپولیس؛ از مسائل برای آوردن برانکو و حمایت پروین از درخشان تا انتخاب جانشین کی روش

به گزارش خبرنگار ورزشی وبلاگ LED اپل، به مناسبت سالگرد عقد قرارداد برانکو ایوانکوویچ با باشگاه پرسپولیس که منجر به پیروزیت های زیادی برای این باشگاه شد گفت وگویی را با محمد حسین نژادفلاح داشتیم، مدیری که بعد از رفتنش از پرسپولیس سکوت اختیار کرده بود و در این گفت وگو حرف هایی را که نزد خود امانت نگه داشته بود، بر زبان آورد.

پرسپولیس در بدترین دوران تاریخ خود به سر می برد

قائم مقام پیشین پرسپولیس درباره انتخاب برانکو ایوانکویچ به عنوان سرمربی این تیم گفت: خاطرتان باشد مقطعی که تصمیم گرفتیم برانکو را به ایران بیاوریم، پرسپولیس در بدترین شرایط خود به سر می برد، این را از لحاظ جدولی می گویم. نتایجی که تیم کسب کرده بود باعث ناراحتی شدید هواداران شده بود و من با توجه به اینکه سال های سال در هیئت مدیره باشگاه بودم و مربیان زیادی در این چند سال به پرسپولیس آمدند و رفتند، در نهایت تصمیم گرفتم اقدامی برای خارج کردن پرسپولیس از بحران انجام دهم. در آن مقطع خیلی از مربیان ایرانی با باشگاه های خود قرارداد داشته و بیکار نبودند، از طرفی مربی مثل علی دایی نیز با خاطره تلخی از پرسپولیس جدا شده بود و شرایط برای بازگشت او به پرسپولیس مهیا نبود. اگرچه اعتقاد دارم این تیم متعلق به پیشکسوتانش از جمله علی دایی است.

برای انتخاب سرمربی 2 گزینه داشتیم

وی ادامه داد: بعد از بررسی های مختلف در نهایت به دو گزینه رسیدیم. قطبی و برانکو، در مورد قطبی فکر کردم و دیدم آمدن او به پرسپولیس نمی تواند اتفاق تازه ای باشد، هرچند که او عملکردش در مقطعی که در پرسپولیس بود رضایت هواداران را در پی داشت. بعد به سراغ گزینه بعدی، برانکو رفتم، مربی ای که سال های سال در تیم ملی بود و هیچ کس از او خاطره تلخ نداشت. او به واسطه همین حضور چندساله اش در فوتبال ایران می توانست یک گزینه ایده آل خارجی برای پرسپولیس باشد. شما الان می بینید مربی مثل شفر حداقل زمان زیادی را صرف شناخت فوتبال ایران کرد، اما خوبی برانکو این بوده و هست که خیلی خوب با فرهنگ ایران و فوتبال کشورمان آشناست. من از طریق چلنگر با برانکو ارتباط برقرار کردم. مذاکرات زیادی را با او بدون اینکه هیئت مدیره باشگاه در جریان باشد، انجام دادم. برانکو در همان صحبت های اولیه برای حضور در پرسپولیس ابراز تمایل کرد، اما مشکل اصلی بدهی مالیاتی اش بود. با برانکو قرار گذاشتیم و جلسات مختلفی بین من و او در استانبول برگزار گشت. من نخواستم هیئت مدیره از این موضوع مطلع شود، چرا که حمید درخشان سرمربی تیم بود و با توجه به اتفاقاتی که در مورد جدایی دایی از پرسپولیس افتاد، ما نمی خواستیم با مربی ایرانی دیگری بدرفتاری کرده باشیم. از این رو خیلی بی سروصدا به سراغ برانکو رفتیم و مذاکره با او را شروع کردیم.

از درخشان خواستم استعفا دهد

نژادفلاح با یادآوری اینکه از حمید درخشان خواستار استعفا از سرمربیگری پرسپولیس شد، خاطر نشان کرد: هواداران از نتایجی که پرسپولیس با درخشان گرفته بود راضی نبودند و خود این مربی هم صدای تماشاگران را شنید، از این رو از وی خواستم استعفا دهد و او نیز پذیرفت. بعد از این موضوع هم برانکو آمد و کارش را شروع کرد. خیلی خرسندم این تصمیم باعث شد هواداران چهار سال نفس راحت بکشند.

برای برانکو 2 شرط گذاشتم

قائم مقام پیشین باشگاه پرسپولیس در مورد انتخاب دستیاران برانکو یادآور شد: او خواست همکاران خارجی اش را خودش انتخاب کند، اما برای حضور دو مربی ایرانی برای نیمکت پرسپولیس دو شرط پیش روی او قرار دادیم. شرط اول مان حضور کریم باقری به عنوان مربی ایرانی روی نیمکت پرسپولیس بود که پذیرفت. ما خواستار اضافه شدن مربی ایرانی دیگری هم بودیم، مربیانی از جمله علی کریمی، وحید هاشمیان و چند گزینه دیگر که با چند نفر از آنها حتی صحبت هم کردیم. به هاشمیان پیشنهاد دادیم که او خیلی هم خرسند شد، اما خواسته ما را نپذیرفت و گفت، قصد دارد در اروپا بر تجربه مربیگری اش اضافه کند و در یک مقطع مناسب در فوتبال ایران مربیگری کند. او حتی گفت یکی از آرزوهایش مربیگری در پرسپولیس است، اما روزی که بتواند به این تیم کمک کند. در مورد علی کریمی هم خواستم با او صحبت کنم که مدیریتم در پرسپولیس به خاتمه رسید.

قصد داشتم پیروانی را جایگزین خوردبین کنم

وی با اشاره به یکی از تصمیمات مهمش در پرسپولیس، عنوان کرد: با حضور برانکو در پرسپولیس قصد داشتم افشین پیروانی را به عنوان مدیر تیم معرفی کنم. جلساتی بین من و او و همچنین برانکو حتی بدون حضور راننده من و ایشان برگزار گشت تا این موضوع رسانه ای نشود. توافق کامل بین ما صورت گرفت و قرار شد پیروانی رسماً جانشین محمود خوردبین شود، چرا که اعتقاد داشتم یک نیروی جوان تر برای مدیریت تیم پرسپولیس نیاز بود. البته قصد داشتیم حرمت خوردبین را حفظ کرده و پست معاونت در باشگاه را به او بدهیم. به هر صورت او از این موضوع باخبر شد و به همین خاطر هم بعد از رفتن من از پرسپولیس آن حرف ها را علیه من مطرح نمود.

شرط برانکو این بود که عبدی نباشد

نژادفلاح در ادامه به شرط برانکو ایوانکویچ برای انتخاب دستیارانش اشاره کرد و اضافه کرد: حسین عبدی خیلی علاقه مند بود در کادر فنی پرسپولیس به کارش ادامه دهد، اما برانکو تأکید داشت که از مربیان قبلی پرسپولیس هیچ فردی در کادرش نباشد. امامی فر خیلی حرفه ای با این مسئله کنار آمد، اما خوردبین و عبدی به شکل دیگری عمل کردند و بعدها علیه من مصاحبه کردند.

فکر نمی کردم برانکو تا این حد پیروز باشد

قائم مقام پیشین باشگاه پرسپولیس ادامه داد: نتایجی که پرسپولیس تا قبل از حضور برانکو کسب کرده بود تا حد زیادی هواداران را از فوتبال دلزده کرده بود، به همین خاطر من خواستم قرارداد برانکو سه ساله باشد تا او بتواند بعد از خروج تیم از بحران ما را به قهرمانی برساند. حقیقتاً فکر نمی کردم برانکو حتی تا خاتمه قراردادش در پرسپولیس دوام بیاورد، اگرچه این قرارداد خیلی محکم بود. من به برانکو تبریک می گویم. او پرسپولیس را خیلی خوب جمع کرد و در همین مدت توانست دو قهرمانی و یک نایب قهرمانی لیگ برتر کسب کند و پرسپولیس را به مرحله نیمه نهایی و فینال لیگ قهرمانان آسیا رساند. البته در مقطعی که خواستم برانکو را بیاورم عده ای گفتند چرا الان این کار را می کنید، اجازه بدهید فصل تمام شود، اما من خواستم با آوردن برانکو در آن مقطع از فصل که تازه نیم فصل دوم شروع شده بود آینده نگری کرده و شرایطی برای برانکو ایجاد کنم که بتواند برنامه های آینده اش را بهتر پیش ببرد.

برای انتخاب برانکو خون دل ها خوردم

وی با یادآوری اینکه سال ها ناکامی پرسپولیس را به چشم دیده بود، عنوان کرد: در مقطعی که عضو هیئت مدیره پرسپولیس بودم، مربیان زیادی آمدند و رفتند. خاطرم هست زمانی که فینال جام حذفی را باختیم، در جلسه با مدیرعامل و سرمربی تیم به آنها گفتم چرا وقتی قبل از زدن پنالتی مرحوم هادی نوروزی وقفه ای ایجاد شد، آقای گل محمدی پنالتی زن تیم را عوض نکرد، چرا که او دیگر تمرکزی برای زدن توپ نداشت. به هرحال سرمربی محترم تیم در آن مقطع تجربه لازم را برای اتخاذ چنین تصمیمی نداشت. من خون دل ها خوردم تا توانستم برانکو را به ایران بیاورم، اگرچه برخی سعی زیادی داشتند تا گزینه ایرانی مدنظرشان را به عنوان سرمربی انتخاب کنند، گزینه ای که قرار بود جانشین علی دایی شود، اما چون در آن مقطع شرایط برای آمدن این مربی از دید هیئت مدیره و همچنین خود او مناسب نبود، حمید درخشان بهترین گزینه بود تا برای مقطعی روی نیمکت تیم بنشیند و بعد این مربی ایرانی جانشین او شود.

برانکو سطح لیگ ایران را بالا برد

نژادفلاح در این باره اضافه کرد: در مقطعی افشین قطبی به فوتبال ایران آمد و با خودش فرهنگ جدیدی را به فوتبال ما معرفی کرد، فرهنگ احترام به یکدیگر و خوش رفتاری که با استقبال اهالی فوتبال روبرو شد، اما با آمدن برانکو به پرسپولیس نیز سطح فنی لیگ مان بالا رفت. بعد از اینکه او با پرسپولیس به پیروزیت های خوبی دست پیدا کرد، استقلالی ها هم فهمیدند باید یک مربی در سطح برانکو بیاورند تا بتوانند با پرسپولیس رقابت کنند. همین طور تراکتورسازی که این فصل سعی کرد با هزینه های هنگفت خودش را به جمع مدعیان برساند. من به فوتبال ایران تبریک می گویم که چنین مربیان خوبی را در خود می بیند. همین که در سالگرد حضور برانکو در ایران وبلاگ LED اپل به من زنگ می زنند و انتخاب مرا تبریک می گویند، ارزش زیادی داد. همین طور در شبکه های اجتماعی می بینیم که هواداران هر سال این روز را گرامی داشته و از من به خاطر این انتخابم قدردانی می کنند که این قدرشناسی برای من یک دنیا ارزش دارد.

پروین نگفت برانکو را نیاورید

قائم مقام پیشین پرسپولیس راجع به اینکه گفته می شود علی پروین مخالف حضور برانکو در پرسپولیس بوده است، شرح داد: قضیه به این شکل نبود، چرا که علی پروین اعتقاد داشت مربی پرسپولیس باید ایرانی باشد و خواستار ادامه حضور حمید درخشان در این تیم بود. با توجه به اینکه او علاقه خاصی به شاگردانش دارد، از درخشان حمایت می کرد. وقتی در مورد برانکو از پروین پرسیدم گفت، من مخالف برکناری درخشان هستم، اما اگر زمانی قصد داشتید یک مربی خارجی را جانشین درخشان کنید، برانکو گزینه خوبی است.

برانکو برای قهرمانی پرسپولیس در آسیا به ایران آمد

وی با بیان اینکه در قرارداد برانکو آوردیم که هدف پرسپولیس قهرمانی آسیا باشد، یادآور شد: خود برانکو خواست در قراردادش گنجانده شود که پرسپولیس قهرمان آسیا شود و دیدید او تیم را با تمام کمبودها و دو پنجره بسته نقل وانتقالات تا فینال آسیا پیش برد تا نشان دهد چقدر کارش را بلد است. در حال حاضر هم پرسپولیس همچنان عطش قهرمانی در ایران و آسیا را دارد. شما ببینید بازیکنان این تیم به خودباوری بالا رسیده و فقط به قهرمانی آسیا فکر می کنند. شاید خوب نبود من به عنوان قائم مقام باشگاه در آن مقطع به برانکو این حرف را بزنم، اما به عنوان یک مقام مسئول، گفتم حضور شما در پرسپولیس می تواند مسیرتان را برای رسیدن به نیمکت تیم ملی هموار تر کند، اما او پاسخ داد، من کار کردن در باشگاه را به تیم ملی ترجیح می دهم، چرا که در باشگاه فرصت بیشتری در اختیارم است که تا تیمم و بازیکنم را آن طور که خودم می خواهم، بسازم. او به بهترین شکل این کار را در پرسپولیس انجام داد، تا حدی که در دو فصل اخیر همه دیدیم که چند بازیکن تیم راهی تیم های خارجی شدند. از طرفی تمام تغییراتی که برانکو در پرسپولیس ایجاد کرد کاملاً حساب شده بود.

اجازه ندادند سیدجلال در زمان مدیریت من پرسپولیسی شود

نژادفلاح در پاسخ به این پرسش که چرا سیدجلال حسینی علی رغم توافق با وی با پرسپولیس قرارداد امضا نکرد، خاطر نشان کرد: اگر خاطرتان باشد من قبل از حضور برانکو با سیدجلال نشستی چند ساعته داشتم و در نهایت بدون اینکه راجع به مسائل مالی صحبت کنیم، او قبول کرد قرارداد سفید با باشگاه امضا کند. به سید گفتم بهترین تصمیم این است که تو که فوتبالیست پرافتخاری هستی، فوتبالت را در پرسپولیس تمام کنی و او هم پذیرفت، اما اعتقادم این است از درون باشگاه شیطنت هایی صورت گرفت تا سیدجلال در دوران مدیریت من پرسپولیسی نشود.

برانکو بهترین گزینه برای تیم ملی است

قائم مقام پیشین باشگاه پرسپولیس با بیان اینکه مربی بهتر از برانکو برای تیم ملی سراغ ندارم، گفت: وقتی برانکو در مدت چهار سال توانسته این همه شور و نشاط در پرسپولیس ایجاد کند، در واقع بهترین گزینه برای هدایت تیم ملی است. به عنوان یک پرسپولیسی اصلاً دوست ندارم برانکو از این تیم جدا شود، اما اعتقادم این است که فدراسیون گزینه ای بهتر از برانکو پیدا نخواد کرد. متأسفانه کارلوس کی روش در تمام سال هایی که در تیم ملی حضور داشت حواشی زیادی را برای فوتبال ما به وجود آورد، از جمله ناسازگاری با فدراسیون، رسانه ها، بزرگان فوتبال ایران، مربیان باشگاهی و حتی بعضاً دستیاران خود. همه اینها باعث شده بود تا فوتبال ما آرامش نداشته باشد. در همین شرایط هم ما راهی جام ملت ها شدیم و متأسفانه شرایطی به وجود آمد که یکسری از هواداران فوتبال تیم ملی را متعلق به خودشان نمی دانستند. مطمئناً اگر فردی چون برانکو روی نیمکت تیم ملی بنشیند فدراسیون فوتبال از هر نظر خیالش راحت خواهد بود که پروفسور نه اهل حاشیه سازی و تنش است و نه اینکه هر روز علیه یکی صحبت می کند. او تعامل خیلی خوبی با رسانه ها دارد و تا به حال پیش نیامده است که بخواهد به مربی باشگاهی بی احترامی کرده یا حتی مشاجره کوتاهی داشته باشد. قطعاً حضور برانکو به عنوان سرمربی تیم ملی و انتخاب یک مربی استقلالی در کنارش برای برقراری توازن قرمز و آبی می تواند یک کادر ایده آل برای تیم ملی باشد. با این حال از آقای برانکو درخواست می کنم اگر فدراسیون سراغ ایشان آمد زمانی به تیم ملی برود که پرسپولیس را قهرمان آسیا کرده باشد.

گفت وگو از حمیدرضا اسکندری

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گفت وگوی خبرنگاران با قائم مقام پیشین پرسپولیس؛ از مسائل برای آوردن برانکو و حمایت پروین از درخشان تا انتخاب جانشین کی روش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوی خبرنگاران با قائم مقام پیشین پرسپولیس؛ از مسائل برای آوردن برانکو و حمایت پروین از درخشان تا انتخاب جانشین کی روش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید