چیز های جالبی درباره گوگل که از آن ها خبر ندارید

خبرنگاران - ترجمه از محمد کاملان: بعید به نظر می رسد اهل فناوری باشید و روزی را بدون استفاده از موتور جستجوی گوگل سپری کنید. جالب است بدانید گوگل به اندازه ای در میان کاربران استفاده دارد که از آن با نام فعل خطاب می گردد.

چیز های جالبی درباره گوگل که از آن ها خبر ندارید

گوگل که این روزها بیست سالگی خود را جشن می گیرد به عنوان یکی از بزرگترین غول های فناوی شناخته می گردد، به همین منظور در طول مدت 20 سال حضور گوگل در میان کاربران چیزهای جالبی نیز در مورد آن شکل گرفته است که در ادامه قصد داریم با هم به این موارد اشاره کنیم.

1. گوگل دیگر گوگل نیست!

گوگل از آن شرکت هایی است که همواره گسترش داشته و به همین دلیل زیرمجموعه های زیادی داشت. در نتیجه مدیریت این شرکت ها با پیچیدگی هایی روبرو شده بود و به همین منظور از مهر ماه سال 2015 شاهد تغییر ساختار گوگل بودیم و اکنون تمامی زیرمجموعه های گوگل در مجموعه بزرگ تری با عنوان گروه شرکت های آلفابت مدیریت می شوند.

2. شوخی دروغ اول آوریل

حتماً به خوبی می دانید که روز اول آوریل به روز دروغ معروف است و مردم دروغ های شاخ داری به یکدیگر می گویند. گوگل نیز علاقه زیادی به سرکار گذاشتن مخاطبین در روز اول آوریل دارد و به همین منظور برای دروغ اول آوریل در سال 2018 سرویس نقشه های گوگل تبدیل به بازی Ms. Pacman شد.

گوگل از سال 2000 تاکنون دروغ های شاخ داری را برای روز اول آوریل کنار گذاشته است و جالب است بدانید در آن سال از کاربران خواست به یه مارپیچ آبی و قرمز خیره شوند، گوگل مدعی بود کاربران با تمرکز و نگاه کردن به این مارپیچ قادر خواهند بود تا عبارت مورد نظر خود را در گوگل جستجو نمایند. پس از کلیک روی این مارپیچ گوگل به جای اینکه کاربران را به صفحه جستجوی راهنمایی کند صفحه ای را برای آن ها نمایش می داد که در آن عبارت دروغ اول آوریل حک شده بود!

3. سرویس جیمیل به صورت کاملاً اتفاقی ایجاد شد

اگر با سیاست های گوگل آشنا باشید حتماً به خوبی میدانید که این شرکت توجه زیادی به بالابردن بهره وری کارمندان خود دارد. به همین دلیل گفته می گردد گوگل از کارمندان خواسته بود تا 20 درصد از زمان خود را به ایده پردازی اختصاص دهند. ماحصل این ایده پردازی ها پروژه ای بود که این روزها آن را با نام جیمیل می شناسیم.

در آن موقع گوگل در سرویس جیمیل میزان 1 گیگابابت فضا در اختیار کاربران می گذاشت. این مقدار چیزی حدود 500 برابر بیشتر از چیزی بود که سرویس های رقیب مانند هات میل به کاربران عرضه می کردند. در نتیجه جیمیل به راحتی توانست رقبا را پشت سر بگذارد و به یکی از پرمخاطب ترین سرویس های نامه رسان دیجیتال تبدیل گردد.

4. گوگل در ابتدا با نام Backrub خطاب می شد

سرگی برین و لری پیج دو دانشجوی دانشگاه استفورد بودند که موتور جستجوی خود را در سال 1996 به عنوان یک پروژه دانشگاهی راه اندازی کردند. در ابتدا این دو جوان خوش آتیه نام Backrub را برای موتور جستجوی خود انتخاب کردند.

حدود یک سال بعد برین و پیج برای اینکه نام گوگل را برای موتور جستجوی خود انتخاب کردند تا این نام بیانگر قدرت جستجوی این موتور باشد.

5. نام گوگل در واقع یک نام ریاضی است

گوگل در جهانی ریاضیات به معنای یک عدد یک و صد صفر جلوی آن است. این نام از بی سرانجام بودن جستجوی گوگل در جهانی اینترنت حکایت دارد.

6. اسم گوگل به فعل تبدیل شده است

نام گوگل در فرهنگ لغت به لحاظ دستوری به عنوان یک اسم شناخته میشد اما همان گونه که در ابتدا هم اشاره کردیم محبوبیت گوگل به اندازه ای شد که این روزها اگر نگاهی به فرهنگ های لغت معتبر مانند Merriam Webster داشته باشید متوجه خواهید شد که گوگل به لحاظ دستوری در کنار اسم به عنوان فعل نیز شناخته می گردد.

با این حساب کاربران به جای اینکه بگویند فلان عبارت را جستجو کن می گویند فلان عبارت را گوگل کن.

7. گوگل توجه ویژه ای به رسانه ها دارد

تهیه نمایندگان برنامه های تلویزیونی باید اجازه مستقیم گوگل را برای ساخت برنامه در مورد گوگل یا نمایش تجهیزات این شرکت کسب نمایند. از طرف دیگر گوگل وسواس زیادی در مورد محتوای این برنامه ها دارد و به این راحتی ها حاضر نیست شبکه های تلویزیونی درباره گوگل بدون هماهنگی با این شرکت برنامه بسازند.

8. گوگل به ساخت فیلم های سینمایی تمایل نشان می دهد

گوگل در سال 2013 با شرکت فاکس قرن بیستم برای ساخت فیلم Internship همکاری کرد. در این فیلم که مضمونی کمدی داشت شاهد هنرنمایی وینس وان و اون ویلسون بودیم. همکاری تجاری گوگل و فاکس قرن بیستم باعث شد در این فیلم گوگل به عنوان یکی از بهترین شرکت های جهان برای کارمندان نمایش داده گردد.

9. گوگل توجه ویژه ای به خورد و خوراک کارمندانش دارد

جالب است بدانید گوگل بابت غذا از حقوق کارمندانش مبلغی کم نمی نماید و چیزی حدود 30 سالن های غذاخوری برای کارمندان خود در Googleplex اختصاص داده است. تمامی غذاهایی که در این سالن ها سرو می گردد کاملاً تازه هستند و سلیقه افراد گوشتخوار و علاقه مندان خوراکی های بدون گوشت در این غذاها رعایت شده است.

10. فضای سبز محیط اطراف گوگل توسط بزها هرس می گردد

ممکن است با شنیدن خبر خنده تان بگیرد اما باور کنید گوگل گفته است برای کوتاه نگه داشتن علف های فضای سبز مجموعه خود از 200 راس بز یاری خواهد گرفت. این بزها چیزی حدود یک هفته در فضای سبز چرا خواهند کرد و علف ها را بدون احتیاج به هیچ تجهیزات پیشرفته ای هرس می نمایند.

11. گزینه Im Feeling Lucky دیگر در موتور جستجوی گوگل کار نمی نماید

گوگل چندین سال پیش در کنار دکمه جستجو گزینه دیگری را با عنوان Im Feeling Lucky تعبیه کرد. این گزینه در واقع یک راه چاره سریع و مفید برای جستجو بود و کاربران را بدون ارائه نتایج دیگر به اولین صفحه ای محتوی عبارت کلیدی مورد نظرآن ها راهنمایی می کرد.

گفته می گردد این گزینه سالانه چیزی بیشتر از 100 میلیون دلار به گوگل ضرر وارد می نموده است در نتیجه این گزینه همچنان برای برخی از کاربران نمایش داده می گردد اما در آینده بعید از دسترس تمامی کاربران خارج خواهد شد.

12. آدرس Gogle.com کاربران را به وب سایت گوگل راهنمایی می نماید

احتمال زیادی وجود دارد که کاربران در حین تایپ آدرس Google.com اشتباه نمایند به همین منظور گوگل دامنه های که به لحاظ نگارشی شباهت زیادی با دامنه اصلی خود دارد را خریداری نموده است.

در نتیجه کاربران اگر به اشتباه آدرس های Gogle.com یا Gooogle.com را تایپ نمایند به آدرس اصلی موتور جستجوی گوگل راهنمایی خواهند شد.

13. مدیران ارشد گوگل هواپیمای بوئینگ خود را در مقر ناسا نگه داری می کردند

برین و پیج که پولشان از پارو بالا می رود در سال 2007 هواپیمای بوئینگ 200 - 767 خود را در یکی از مقرهای ناسا نگه داری می کردند. این مقر با دفتر کار مدیران ارشد گوگل فاصله کمی داشت و در کمترین زمان به جت شخصی خود دسترسی داشتند.

کاملاً پیداست قرار دادن هواپیما در ناسا برای مدیران گوگل ارزان تمام نمی گردد و چیزی حدود 1.3 میلیون دلار در سال هزینه روی دست سرگی و برین می گذاشت.

14. یاهو قصد داشت گوگل را به مبلغ 3 میلیارد دلار خریداری کند

در سال 2002 مدیران ارشد یاهو مبلغ گزاف 3 میلیارد دلار را برای خرید گوگل پیشنهاد دادند. گوگل این پیشنهاد را قبول نکرد و گفت که به کمتر از 5 میلیارد دلار راضی نخواهد شد. از آن موقع سال ها گذشته است و این روزها گوگل چیزی بیشتر از 650 میلیارد دلار می ارزد در صورتی که یاهو حدود 48 میلیارد دلار قیمت گذاری شده است.

سعی کردیم هر نکته جالبی که از گوگل می دانیم را با شما درمیان بگذاریم، پیشنهاد می کنیم اگر شما هم از هواداران این غول بزرگ اینترنتی هستید و اطلاعات جالبی از گوگل دارید، در قسمت نظرات ما و سایر کاربران را در جریان این موارد قرار دهید.

منبع: برترین ها

به "چیز های جالبی درباره گوگل که از آن ها خبر ندارید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چیز های جالبی درباره گوگل که از آن ها خبر ندارید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید