افراد بعد از طلاق چه مراحلی را سپری می نمایند؟

به گزارش وبلاگ LED اپل، یک روانشناس گفت: طلاق روی روح، روان، جسم، اندیشه و احساس فرد تاثیر می گذارد، بنابراین فرد به یک زمان چند ماهه تا چند ساله احتیاج دارد، تا بتواند بهبود پیدا کند.

افراد بعد از طلاق چه مراحلی را سپری می نمایند؟

زهرا زین الدینی روانشناس و مشاور در گفت وگو با خبرنگار ، درباره عاقبت افراد بعد از طلاق اظهار کرد: طلاق مانند ازدواج یک انتخاب است، همانطور که ما انتخاب می کنیم زندگی خود را به شراکت بذاریم با همسرمان، در طلاق هم وقتی می بینیم که این شراکت منصفانه نیست، انتخاب می کنیم که از این رابطه خارج بشویم.

زین الدینی بیان نمود: طلاق را می توانیم به یک عمل جراحی تشبیه کنیم، ممکن است ما فقط جراحی روی دست مان انجام داده باشیم، اما بدلیل داروی بیهوشی که دریافت نموده ایم، تمام اجزا بدن ما کنش های خودش را برای موقت از دست خواهد داد، به عنوان مثال شما ممکن است جهت یابی تان به زمان و مکان را از دست بدهید، درد داشته باشید و فعالیت های روزمره خودتان را نتوانید داشته باشد و طلاق دقیقا عین عمل جراحی است، کاملا زندگی فرد را دگرگون خواهد نمود.

این روانشناس گفت: طلاق روی روح، روان، جسم، اندیشه و احساس فرد تاثیر می گذارد، بنابراین فرد به یک زمان چند ماهه تا چند ساله احتیاج دارد، تا بتواند بهبود پیدا کند، و زندگی جدید خودش را که سرشار از آزادی، نشاط و هدفمندی است، بسازد.

او ادامه داد: بعد از درست سپری کردن دوره بازسازی پس از طلاق، ممکن است زندگی فرد به سطحی برسد که حتی خیلی بهتر از قبل باشد، البته در صورتیکه بتواند دوره بهبودی را بخوبی سپری کند، به عنوان مثال یکی از مواردی که فرد باید رعایت کند، این است که وارد رابطه عاطفی دیگری نگردد، چون آمادگی لازم را ندارد و ممکن است ضربه عاطفی دیگری را تجربه کند.

زین الدینی با بیان اینکه در طول دوره بازسازی فرد از یکسری مراحل عبور خواهد نمود تا به احساس آزادی و شادی برسد، افزود: این مراحل شامل، انکار کردن شرایط پیش آمده، احساس ترس از شرایط جدید، سازگاری به شکل ناسالم، احساس شدید تنهایی، از دست دادن دوستیها، احساس گناه و طرد شدن، احساس غمگینی، احساس خشم، رهاکردن گذشته، احساس خودارزشمندی و عزت نفس، مرحله انتقال و حل کردن علت های از هم پاشیده شدن رابطه قبلی خود، صداقت با خود و دیگران، مرحله عشق، اعتماد، تمایلات جنسی، استقلال، هدفمندی و آزادی.

این روانشناس با اشاره به اینکه برای عبور از هر مرحله باید زمان خاصی در نظر گرفته گردد و فرد باید بسیار شکیبا باشد تا بتواند تک تک مراحل را بدرستی طی کند و با موفقیت از آن خارج گردد، افزود: گاهی اوقات ممکن است فرد در یک زمان در چندین مرحله باشد، یعنی همزمان هم احساس خشم از همسر سابقش داشته باشد و گاهی اوقات هم ممکن است احساس غمگینی و احساس تنهایی به طور همزمان داشته باشد.

زین الدینی گفت: این راستا بسیار سخت و پر فراز و نشیب است، معمولا اطرافیان درک و حمایت لازم را ندارند و البته بهتر است برای گذر کردن از این مراحل افراد یاری حرفه ای دریافت نمایند و بدانند که بعد از طی راستا می توانند زندگی دلخواه شان را برای خود بسازند و احساسات بسیار خوبی را تجربه خواهند کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "افراد بعد از طلاق چه مراحلی را سپری می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افراد بعد از طلاق چه مراحلی را سپری می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید