گلی که با انفجار پخش می گردد!

خبرنگاران: Impatiens glandulifera یا گل حنای هیمالیایی، یک گیاه مهاجم با روش تکثیر بسیار خاص است. اگر به این گیاه دست بزنید یا مزاحم آن شوید، غلاف دانه هایش به معنای واقعی کلمه منفجر می شوند و دانه ها را تا شعاع 7 متر به همه طرف پرتاب می نمایند.

گلی که با انفجار پخش می گردد!

گل حنای هیمالیایی، بومی هند و پاکستان است اما توانسته به 23 کشور اروپایی، ایالات متحده، کانادا و حتی نیوزیلند هم نفوذ کند. غلاف های انفجاری به گیاه اجازه می دهند که با سرعت در درخت زارهای نفوذناپذیر که بیش از 3 متر ارتفاع دارند پخش شوند و جان گیاهان دیگر را بگیرند. با این حال، انسان نقش بسیاری زیادی در گسترش جهانی آن ها داشته است.

این گیاه فقط یک علف هرز عادی نیست، بلکه یک گیاه جذاب است. گل حنای هیمالیایی گل های بنفش زیبایی دارد و مردم آنقدر آن ها را دوست دارند که دانه هایش را همه جا پخش نمایند. امروزه، بسیاری از جوامع در حال کوشش برای کنترل این گیاه و حفظ جان سایر گیاهان هستند.

گل حنای هیمالیایی در سال 1839 به عنوان گیاه باغچه و گلخانه به انگلستان رسید، اما چند دهه طول کشید تا به طبیعت فرار کند. به غیر از گل های زیبا، غلاف انفجاری دانه های این گیاه آن را جذاب می نماید. زمانی این گیاه به عنوان جاذبه جدیدی برای بچه ها بازایابی می شد و تماشای ترکیدن غلاف ها تجربه لذت بخشی برای همه بود. کوچکترین لمس و تحریکی باعث انفجار غلاف ها و پرتاب دانه ها می گردد، از جمله تماس دست، تکان دادن ساقه گیاه یا حتی راه رفتن از کنار آن. هر گیاه ده ها غلاف دارد که به طور میانگین 800 دانه در انتظار ریشه زدن دارند.

منبع: odditycentral

منبع: برترین ها

به "گلی که با انفجار پخش می گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گلی که با انفجار پخش می گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید