گزارش، واکنش رسانه های سعودی به عملیات نصر من الله؛ از سکوت تا خبرسازی و انکار

به گزارش وبلاگ LED اپل، رسانه های سعودی به طور هدفمند و همه جانبه به انکار عملیات بزرگ نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن در نجران با عنوان نصر من الله با هدف فریب افکارعمومی عربستان و منطقه روی آورده اند.

گزارش، واکنش رسانه های سعودی به عملیات نصر من الله؛ از سکوت تا خبرسازی و انکار

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ LED اپل، یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن روز شنبه ششم مهر در یک کنفرانس مطبوعاتی، جزئیات عملیات بزرگ نظامی ارتش و کمیته های مردمی یمن علیه متجاوزان را گفت که این عملیات در نجران در جنوب عربستان و با نام نصر من الله صورت گرفته است.

به گفته وی، در این عملیات سه تیپ دشمن به طور کامل از هم فروپاشید و مقادیر زیادی تسلیحات از جمله صدها خودروی نظامی و زرهی به غنیمت گرفته شد.وی ادامه داد صدها نفر از جمله شماری از فرماندهان، افسران و نیروهای ارتش سعودی در عملیات نجران به اسارت درآمدند.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در ادامه گفت در این عملیات، صدها کیلومترمربع در محور نجران آزاد شد.

روز گذشته هم یحیی سریع در یک کنفرانس مطبوعاتی ضمن تشریح جزئیات جدید از این عملیات بزرگ، تصاویر و فیلم هایی از لحظه تسلیم شدن و اسارت نظامیان سعودی و هزاران مزدور آنها و همچنین به غنمیت گرفته شدن تجهیزات و تسلیحات نظامی پخش شد.

با وجود این تصاویر و فیلم های موثق درباره عملیات بزرگ نیروهای ارتش و کمیته های مردمی از جمله فیلم اسارت هزاران مزدور و نظامی سعودی و غنایمی که نصیب رزمندگان یمنی شد، رسانه های سعودی که در ابتدا در برابر آن سکوت کرده بودند، امروز به طور هدفمند و همه جانبه به انکار این عملیات بزرگ و خبرسازی برای منحرف کردن افکارعمومی عربستان و منطقه از این شکست مفتضحانه خود و مزدورانشان روی آورده اند.

تصویر پخش شده از سوی انصارالله که نظامیان اسیر سعودی در عملیات بزرگ نصر من الله را نشان می دهد

الوطن از رسانه های رسمی سعودی با تیتر حوثی ها کشته شدن 1500 نیروی خود را با اعلام پیروزی های صوری و توهم آلود می پوشانند به انکار عملیات بزرگ ارتش و کمیته های مردمی یمن در نجران پرداخت که تصاویر و فیلم موثق آن از سوی یمنی ها منتشر شده است.

این رسانه سعودی که در خبرسازی و جعل واقعیت ها و فریب افکارعمومی عربستان و عربی ید طولایی دارد، در یک خبر جعلی به نقل از آنچه منبع نظامی خواند بدون اشاره به ماهیت وی مدعی شد : یحیی سریع سخنگوی حوثی ها دستوراتی از کارشناسان ایرانی و لبنانی دریافت کرده که بگوید شمار زیادی از اسیران سعودی را دستگیر کرده اند که در راستای تلاش ها برای تقویت صفوف از هم فروپاشیده حوثی ها صورت گرفته که شاهد کمبود شدید تعداد جنگجویان پس از فرار تعداد زیادی از آنها از جبهه هاست..

الوطن همچنین ادعا کرد کهروحیه نیروهای حوثی از هم فروپاشیده است.

الوطن در ادامه به نقل از عبده مجلی سخنگوی نیروهای وابسته به عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن که در کاخ های آل سعود اقامت دارد، مدعی شد کهارتش ملی یمن(منصور هادی) پیروزی های پیاپی در استانهای صعده، حجه و البیضاء و جبهه های مختلف جنگ کسب کرده که عرصه را بر حوثی ها تنگ کرده و سبب شده تا آنها در برهه اخیر به شایعات گمراه کننده و جنگ روانی در تلاش بی فایده برای افزایش روحیه روی بیاورند.

این رسانه سعودی به نقل از این مزدور یمنی ادعا کرد که اعلام حوثی ها مبنی بر پیشروی در عمق نجران و اسارت سه تیپ، صحت ندارد و حقیقت این است که حوثی ها پس از تحمل شکست های سنگین هیچ راهی در برابر سخنگویشان باقی نمانده جز اینکه در برابر رسانه ها ظاهر شده و از پیروزی های صوری و توهم آلود و اسارت نظامیان و پیشروی سخن بگوید، شیوه ای که حوثی ها هنگام شکست های دردناک در پیش می گیرند.

الوطن در ادامه تلاش برای منحرف کردن افکارعمومی عربستان از شکست بزرگ سعودی و مزدورانش در نجران مدعی کشته شدن 1500 نیروی حوثی در جبهه کتاف یمن و ادامه محاصره صعده از همه طرفشده است.

روزنامه عکاظ هم با سانسور و انکار عملیات بزرگ ارتش و کمیته های مردمی یمن در عمق خاک عربستان به خبرسازی روی آورد و مدعی شد که حوثی ها از خشم صنعاء می هراسند.

تصویر یکی از خودروهای نظامی سعودی که در عملیات نصر من الله به غنیمت گرفته شده است

این روزنامه در ادامه توهین به جنبش انصارالله و نادیده دریافت این گروه تاثیرگذار در صحنه سیاسی و اجتماعی یمن از آنها به عنوان کودتاچیان مورد حمایت ایران یاد کرد.

عکاظ به نقل از آنچه به زعم خود منابع موثق خواند، مدعیآماده باش در صنعاء و نگرانی از برهم خوردن اوضاع و از کنترل خارج شدن اوضاع از طریق تظاهرات علیه شبه نظامیان کودتاچی به زعم خود خبر داد.

این رسانه ادعا کرد :شبه نظامیان مورد حمایت تهران تدابیر امنیتی خود را تشدید کرده و درباره برگزاری هرگونه تظاهراتی که امنیت را برهم بزند، هشدار داده اند.

عکاظ در خبر ساختگی خود چنین نوشت : رسانه های محلی به نقل از یکی از رهبران حوثی گفتند که وضعیت اطمینان بخش نیست و اگر مردم علیه ما قیام کنند، ما هرگز قادر به متوقف کردن آنها نخواهیم شد...

این رسانه همچنین خشم خود را از امارات به سبب سیطره گروه های وابسته به این کشور موسوم به شورای انتقالی بر عدن در جنوب یمن ابراز کرد و نوشتسیطره افراد مسلح شورای انتقالی بر عدن سبب توقف خدمات انسانی شده که دولت مشروع(منصور هادی) به غیرنظامیان ارائه می کند که این مسئله تاثیر منفی بر زندگی خیلی از مردم گذاشته است.

روزنامه الشرق الاوسط دیگر روزنامه سعودی هم در واکنش منفعلانه به شکست بزرگ عربستان و مزدورانش در نجران به خبرسازی و انکار روی آورد و مدعی شد حوثی ها در سایه ضربات پیاپی به دژ آنها در صعده، طرفدارانشان را گمراه می کنند.

این رسانه ادعا کرد کهیک فروند موشک از صنعاء شلیک شد و در صعده فرود آمد. الشرق الاوسط ادعا کرد که کودتاچیان سردرگم شده اند.

این رسانه سعودی همانند عکاظ و الوطن توپ را به زمین مزدوران عربستان انداخت و از زبان آنها مدعی شد کهادعاهای شبه نظامیان حوثی ایرانی مبنی بر سقوط سه تیپ و اسارت هزاران سرباز در چارچوب سرخوردگی این شبه نظامیان و مزدورانشان و تلاش برای کشاندن یمن و ملت آن برای اینکه مسئولیت رفتار مجرمانه نظام ایران در منطقه را برعهده بگیرند واقع شده است.

واکنش سعودی ها در برابر این شکست سهمگین، فعلاً انکار بوده و به نظر می رسد آنها برای بیرون آمدن از شوک این شکست و حرکت به سمت پذیرش آن به قدری زمان نیاز دارند.

رسانه های سعودی در روزهای گذشته در برابر اسناد و شواهد عینی منتشر شده از انصارالله یمن مجبور شده اند با استناد به منابع ناشناس، گمنام و غیرموثق، صرفاً به انکار شکست روی بیاورند که البته با در نظر دریافت یافته های به دست آمده از روان شناسی سوگ، قابل انتظار به نظر می رسد.

مطابق این یافته ها، هنگام وقوع یک ضربه یا شکست شدید که به از دست رفتن سوژه ای خواستنی منجر می شود، فرد ممکن است نخست به انکار روی آورده و وقوع آن ضربه یا شکست یا از دست رفتن سوژه را به کل منکر شود. بعد از آن مرحله، خشم اتفاق می افتد و فرد شروع به پرخاشگری می کند. در مرحله بعد چانه زنی اتفاق می افتد و فرد به التماس و التجا برای به دست آوردن سوژه از دست رفته روی می آورد. در مرحله بعد افسردگی اتفاق می افتد و در نهایت، پذیرش اتفاق می افتد و طرف سوگوار می پذیرد که متحمل شکستی شده و سوژه ای که برای او خواستنی بوده از دست رفته است. با تعمیم این الگو به رفتار سعودی ها در سطح کلان تر، باید منتظر ماند تا آنها این شکست را بپذیرند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، واکنش رسانه های سعودی به عملیات نصر من الله؛ از سکوت تا خبرسازی و انکار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، واکنش رسانه های سعودی به عملیات نصر من الله؛ از سکوت تا خبرسازی و انکار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید