کاشت برنج مقصر دیگر گرمایش زمین

به گزارش وبلاگ LED اپل، به گزارش خبرگزای مهر به نقل از دیلی میل، شالیزارهای برنج گاز دی اکسید نیتروس و متان در اتمسفر منتشر می نمایند که به گرمایش جهانی دامن می زند. طبق تحقیقات انتشار گازهای گلخانه ای شالیزارها معادل انتشار 600 واحد زغال سنگی است.

کاشت برنج مقصر دیگر گرمایش زمین

محققان متوجه گردیده اند شالیزارهایی که از روش سیل متناوب استفاده می نمایند 45 برابر اکسید نیتروس بیشتر منتشر می نمایند.

روش سیل متناوب برای صرفه جویی از آب به کار گرفته می گردد. این یافته ها نشان می دهد برنج کاری دوبرابر بیش از تصورات به تغییرات آب وهوایی منجر گردیده است.

تحلیل جهانی صندوق دفاع محیط زیست (موسسه ای در نیویورک)، تاثیر انتشار متان و اکسید نیتروس ناشی از شالیزارهای برنج را آنالیز نموده است.

محققان متوجه شدند تاثیر کوتاه مدت گرمایشی این گازها معادل تاثیر انتشار گازهای گلخانه ای 1200 واحد فراوری برق زغال سنگی یا3600 میلیون متریک تن در سال است. زیرا اکسید نیتروس در مقایسه با متان مدت زمان طولانی تری در اتمسفر باقی می ماند.

همچنین محققان متوجه گردیده اند روش های مدیریت آب و مواد طبیعی که انتشار گاز متان را می کاهند، به افزایش انتشار اکسید نیتروس منجر می شوند.

به گفته آنان این پدیده بسیار مهم است زیرا در بازه 20 تا 100 ساله اکسید نیتروس چند برابر بیشتر از گرما را در اتمسفر حفظ می نماید. دکتر کریتی کریتی محقق ارشد این موسسه می گوید: تا به حال تاثیرات کامل برنج کاری به دقت آنالیز نگردیده بود.

افزایش فشار بر منابع محدود آب با توجه به تغییرات آب هوایی سبب گردیده از روش سیل متناوب برای صرفه جویی در آب استفاده گردد.

به گفته کریتی روش های مدیریت آب در شالیزارها باید درجه بندی گردد تا نگرانی ها راجع به صرفه جویی آب و تاثیرات آن بر انتشار گازهای گلخانه ای و اکسید نیتروس رفع گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "کاشت برنج مقصر دیگر گرمایش زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاشت برنج مقصر دیگر گرمایش زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید