رایزنی های 10 ساعته ایران و فرانسه در پاریس

رایزنی های کارشناسان ارشد ایران و فرانسه در پاریس به ریاست عراقچی بیش از 10 ساعت به طول انجامید و جزییات سناریوهای محتمل برای پیشبرد ابتکار مطرح شده بین روسای جمهور 2 کشور بررسی شد.

رایزنی های 10 ساعته ایران و فرانسه در پاریس

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، مذاکرات فشرده ایران و فرانسه در سطح کارشناسان ارشد دو کشور امروز (دوشنبه) در پاریس به سرپرستی سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه و با حضور معاونان بانک مرکزی و وزارت نفت و بهرام قاسمی سفیر کشورمان در پاریس برگزار گشت.

در این مذاکرات که بیش از ده ساعت به طول انجامید جزییات سناریوهای محتمل برای پیشبرد ابتکار مطرح شده بین روسای جمهور ایران و فرانسه به تفصیل مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

گفتنی است، نحوه تامین مطالبات و منافع ایران در برجام محور اصلی این مذاکرات بود.

مقرر شد طرفین ضمن تداوم کار فشرده بر روی این سناریوها، رایزنی های خود با سایر طرف های ذیربط را نیز افزایش داده و به مصاحبههای مستمر با یکدیگر در سطوح مختلف ادامه دهند.

عراقچی که اول مرداد ماه نیز حامل پیام کتبی روحانی برای امانوئل ماکرون بود در دو مذاکره ای که ظریف در پاریس و بیاریتز در دو هفته اخیر داشت او را همراهی کرده بود.

به گزارش فارس، سفارت ایران در پاریس نیز در صفحه توئیترش در این باره نوشت: بعد از چند ماه، همچنان مذاکرات و تماس ها بین ایران و فرانسه در سطوح مختلف و به صورت فشرده ادامه دارد.امروز نیز هیأت های ایرانی- فرانسوی به مدت 10 ساعت به صورت فشرده گفت وگو کردند. با گام هایی به جلو و درک هر چه بیشتر متقابل دیپلماسی حسابگر و هوشمندانه ایران نهایتا بر همه سنگ اندازی های معاندین مردم بزرگ ایران پیروز خواهد شد.

از سوی دیگر نیز ظریف در سفر به مسکو با همتای روس خود درباره برجام به مصاحبه پرداخت و او را در جریان مصاحبهها با فرانسه قرار داد.

وزیر خارجه ایران امروز در نشست خبری مشترک با لاوروف درباره طرح ماکرون گفت: بحثی که با آقای ماکرون داریم درباره نحوه اجرای تعهدات اتحادیه اروپا و جلوگیری از ادامه تنش در اجرای برجام است که حتما به نفع کسی نخواهد بود. مصاحبههای خوبی در این زمینه اجرا شده و امروز نیز همکاران من در فرانسه این مصاحبهها را ادامه می دهند.

رئیس دستگاه دیپلماسی شرح داد: هدف اصلی طرح ما اجرای تعهدات اروپاست. آنچه رئیس جمهور فرانسه با شرکای آمریکایی خود ادامه می دهد، مربوط به فرانسوی ها و اتحادیه اروپاست. آنچه برای ما اهمیت دارد اجرای تعهدات اتحادیه اروپا در برجام است. دوستان روسیه و چین ما تعهداتشان را در حد امکان عملی کردند. البته توقع داریم همانطور که روسیه توقع دارد، روش ها و راهکارهایی که برای اجرای برجام دیده می شود، منافعش برای همه اعضای برجام باشد و نه منحصر به برخی اعضا.(اینجا بخوانید)

گفتنی است روز پنجشنبه 14 شهریور ماه فرصت 60 روزه دوم ایران به طرف های باقیمانده در برجام سرانجام می یابد.

وزیر خارجه ایران در این خصوص هم گفت که گام سوم طبق برنامه پیش خواهد رفت.

منبع: خبرگزاری فارس

به "رایزنی های 10 ساعته ایران و فرانسه در پاریس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رایزنی های 10 ساعته ایران و فرانسه در پاریس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید