خراسان جنوبی در انتظار ثبت ژئوپارک

می گویند ایران بهشت زمین شناسان است! به این خاطر که پدیده های شاخص زمین شناسی زیادی در دل آن وجود دارد. به همین خاطر بعضی سعی دارند با تبدیل کردن مناطقی به ژئوپارک از آن محافظت نمایند. ژئوپارک یا پردیس زمین شناسی منطقه ای است که در آن، میراث زمین شناختی آن ناحیه با مدیریتی دقیق و دائمی حفظ و نگهداری می گردد و با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح تعیین شده و چندین پدیده شاخص زمین شناسی در محدوده آن قرار گرفته، این محدوده باید بتواند در توسعه مالی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید. ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی دیگر برخوردار باشد

خراسان جنوبی در انتظار ثبت ژئوپارک

اخیرا رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی گفته است: خراسان جنوبی به دلیل داشتن مولفه های گوناگون طبیعی و زمین شناسی در شهرستان طبس ظرفیت ثبت ژئوپارک را دارد.

علیرضا شهیدی یکشنبه شب در حاشیه نشست شورای معادن خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران اضافه نمود: سال هاست در شهرستان طبس در مورد ژئوپارک شناسایی های اولیه اجرا شده و در فردوس نیز فعالیت هایی در مورد راه اندازی ژئوپارک اجرا شده که امیدواریم این مباحث منجر به تأسیس ژئوپارک در خراسان جنوبی گردد.

وی گفت: ثبت ژئوپارک ها حرکتی در جهت گردشگری پایدار، توسعه مالی جوامع محلی با موضوع حفظ محیط زیست، ایجاد اشتغال پایدار برای جوانان و بانوان ارزیابی می گردد و نمونه های شاخص کسب این دستاوردها در جزیره قشم مشهود است.

شهیدی سهم ایران از این رویداد را ثبت جهانی ژئوپارک قشم اعلام و اضافه نمود: این در حالی است که ایران بهشت زمین شناسان است و باید در جهت شناسایی و ثبت ژئوپارک ها بیش از پیش کوشش کرد.

وی مطرح نمود: سازمان زمین شناسی از بودجه های خودش در بحث ژئو پارک استفاده می نماید و اعتباری در این خصوص ندارد، چرا که یکی از وظایف این سازمان به عنوان سازمان حاکمیتی، بحث توسعه پایدار است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان نمود: برای اینکه راه اندازی ژئو پارک داشته باشیم باید یکسری فاکتورهایی از جمله جاذبه های طبیعی، تاریخی و پدیده های زمین شناسی منحصر به فرد در منطقه وجود داشته باشد که در خراسان جنوبی تمام این فاکتورها وجود دارد.

شهیدی با اشاره به اقدامات ژئو فیزیک هوایی در خراسان جنوبی هم گفت: اقدامات ژئوفیزیک هوایی در حدود 110 هزار کیلومتر خطی و 21 هزار کیلومتر مربع طی دو مرحله در سال های 1383 و در سال های 1394 و 1395 در خراسان جنوبی اجرا شده که در این عملیات ها 116 آنومالی ژئوفیزیک هوایی را به دست آورده ایم که به معادن مناسبی دسترسی پیدا خواهیم کرد.

وی گفت: سازمان زمین شناسی کشور با توجه به کم آبی در خراسان جنوبی در زمینه آب های کارست ورود پیدا نموده و امیدواریم در شهرستان طبس منابع آبی کارستی خوبی را پیدا کنیم.

شهیدی اضافه نمود: آب های کارستی در بحث اکتشافات مواد فلزی، طلا، مس، قلع و تنگستن می تواند مفید باشد.

به گفته وی آب کارست یا غیر متعارف آبی است که هنگام بارندگی به وسیله منافذ و شکستگی ها در سنگ هایی که این قابلیت را دارند، ذخیره می گردد و کارست ها سنگ هایی هستند که درون غارهای زیرزمین وجود دارند و آب به آنجا نفوذ نموده و ذخیره می گردد.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اضافه نمود: آب کارست منابع خیلی خوبی برای آب شرب هستند و از آب کارست در بحث صنعت نیز می توان استفاده کرد، اما به هیچ عنوان از آب کارستی با توجه به کیفیت خوبی که دارد برای بحث های کشاورزی توصیه نمی گردد.

شهیدی با اشاره به اینکه اقدامات سازمان زمین شناسی در خراسان جنوبی ورود ثروت به استان در دراز مدت است، اضافه نمود: برای اجرای پنج برنامه سازمان زمین شناسی در این استان از اعتبارات ملی استفاده خواهد شد که پیش بینی می گردد اجرای این برنامه ها 10 میلیارد تومان هزینه داشته باشد و چنانچه مازاد این اعتبار مورد احتیاج باشد، باید استانداری خراسان جنوبی همکاری کند.

منبع: ایرنا

منبع: همگردی

به "خراسان جنوبی در انتظار ثبت ژئوپارک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خراسان جنوبی در انتظار ثبت ژئوپارک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید