تصویری زیبا از کهکشان راه شیری بر فراز شهر تاریخی بلقیس ، ارگ بلقیس؛ دومین دژ کهن ایران را ببینید

ارگ بلقیس اسفراین را دومین بنای گلی ایران پس از ارگ بم می دانند که بر اساس اصول معماری ساسانی ساخته شده است.

تصویری زیبا از کهکشان راه شیری بر فراز شهر تاریخی بلقیس ، ارگ بلقیس؛ دومین دژ کهن ایران را ببینید

خبرنگاران: شهر بلقیس یکی از بزرگترین بناهای خشتی و گلی ایران است که در 3 کیلومتری جنوب غرب اسفراین نهاده شده است. این شهر وسعتی بالغ بر 180 هکتار دارد و از یک مجموعه آثار شامل بقایای ارگ و خندق پیرامون آن، شارستان شامل برج و بارو، مقبره شیخ آذری، ویرانه های معروف به منار تپه (مسجد جامع)، کوره سفالگری، آب انبار، بازار، کاروانسرا، یخدان ها و گورستان وسیع در نزدیک دروازه شرقی تشکیل شده است.

سالم ترین و همچنین برجسته ترین اثری که بر بقایای شهر بلقیس برجای مانده است ارگی است که دارای 29 برج به ارتفاع حدود 11 متر است و جزء بزرگترین قلعه های باستانی ایران است. این ارگ دارای سازه بزرگ خشتی و چینه ای است و دارای وسعتی حدود 51 هزار مترمربع است. در اطراف ارگ یک خندق وسیع وجود دارد.

طبق یافته های باستان شناختی قدیمی ترین استقرار در این شهر تاریخی که تاکنون شناسایی شده مربوط به اواخر دوره ساسانی - صدر اسلام است و زندگی در آن تا سرانجام دوره صفوی به طور مداوم جریان داشته است. این شهر در اواخر دوران طهماسب دوم و ابتدای حکومت نادر یعنی در سال 1131 توسط افاغنه کاملاً ویران و در هم کوبیده شد به نحوی که صندلی پیشین خود را از دست داد. از این زمان کم کم اسم افسانه ای بلقیس روی خرابه های شهر قدیمی اسفراین گذاشته شد.

شهر کهن و تاریخی بلقیس در سال 1388 به عنوان پایگاه میراث فرهنگی مورد تصویب نهاده شد و با شماره ثبت 4497 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

عکاس : احمد بلباسی

منبع: چمدان

به "تصویری زیبا از کهکشان راه شیری بر فراز شهر تاریخی بلقیس ، ارگ بلقیس؛ دومین دژ کهن ایران را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویری زیبا از کهکشان راه شیری بر فراز شهر تاریخی بلقیس ، ارگ بلقیس؛ دومین دژ کهن ایران را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید