تشنه در همسایگی آب

به گزارش وبلاگ LED اپل، پوپک قاسمی- مشگین شهر- خبرنگار:سد سبلان یکی از پروژه های پرحرف و حدیث استان اردبیل است که عملیات ساخت آن از سال 85 شروع شد اما تاکنون نه تأمین آب شرب و نه استفاده از پایاب شبکه این سد برای کشاورزان محقق نشده است.

تشنه در همسایگی آب

در روزهای رکود این طرح عمرانی، اهالی بخش هایی از شهرستان مشگین شهر مانند ارشق، فخرآباد و لاهرود با مسائل کم آبی و گاه بی آبی دست و پنجه نرم می نمایند. روستاهای ارشق به دلیل نبود آب در حال خالی شدن هستند. این در حالی است که سال 89 احداث تصفیه خانه آب شرب این سد کلنگ زنی و بعد از رسیدن به 20 درصد پیشرفت با حرف و حدیث های مطرح شده، بلاتکلیف رها شد. بر اساس برآوردهای اجرا شده آب ذخیره شده این سد می تواند آب آشامیدنی حدود 100 روستای بخش ارشق را تأمین کند اما اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.

  • تاریخچه و حواشی سد سبلان

سد سبلان در شمال شرقی مشگین شهر و بر روی رودخانه قره سو در 55 کیلومتری شمال غربی شهر اردبیل و در فاصله 40 کیلومتری شمال شرقی مشگین شهر واقع شده است. مسئولان هدف از احداث سد سبلان را ذخیره سازی 105 میلیون مترمکعب آب، تنظیم حدود 115 میلیون متر مکعب رواناب رودخانه قره سو در محل طرح، آبیاری 15 هزار هکتار از اراضی دیم و باغ های مشگین شهر در طرفین رودخانه و تأمین آب شرب شهرستان مشگین شهر عنوان نموده بودند.

اظهارات یونس اسدی، نماینده سابق مشگین شهر در سال 94 مبنی برایجاد بزرگ ترین تفرجگاه آبی استان اردبیل در محوطه سد سبلان به مساحت 500 هکتار به همراه طرح پرورش ماهی در قفس با مشارکت بخش خصوصی در قالب 5 تعاونی همان سال هم سروصداهای زیادی به پا کرد تا سد سبلان یکی از سدهای پرحاشیه یک دهه اخیر استان تبدیل گردد که همچنان ادامه دارد. بحث ارائه مجوز پرورش ماهی در این سد هم به این دلیل مساله ساز شده است که به دنبال طرح پرورش ماهی، دیگر آب این سد قابل استفاده برای آشامیدن نبود. هر چند که همان سال ها هم به دلیل پیگیری مردم و رسانه های محلی طرح پرورش ماهی منتفی شد اما احداث دیگر کاربری ها در این سد را با مشکل روبرو کرد

  • تصفیه خانه نیمه کاره

قادر حسینی از اهالی ارشق می گوید: پروژه تصفیه خانه مجتمع سبلان در صورت راه اندازی می تواند آب شرب نزدیک 100 روستا را تأمین کند، اما سال هاست نیمه کاره رها شده است. این پروژه در بخش جنوبی شهر فخرآباد احداث شده و حدود 8 سال است یادی از این پروژه نمی گردد و فقط در زمان انتخابات برای وعده ها بر سر زبان ها می چرخد.

احمد رحیمی از اهالی فخرآباد هم عنوان می نماید: فشار آب شرب این منطقه بسیار کم است. در تابستان ها به طور مکرر قطعی آب آشامیدنی در طول روز داریم و مردم در تابستان بسیار در عذاب هستند. سال 86 بود که 1607 نفر از اهالی ساخت بخش فخرآباد برای تسهیل در تبدیل اراضی دیم منطقه به اراضی آبی در پایاب سد سبلان، در پروژه تجهیز اراضی به آبیاری مدرن مشارکت و تسهیلات آن را دریافت کردند، اما با تغییر مدیران دستگاه های مربوط، به تدریج به این طرح ترتیب اثر داده نشده است و اکنون اهالی بدون این که از پایاب سد استفاده نمایند باید اقساط تسهیلات را بپردازند.

  • کاربری سد اصلاح گردد

نماینده مشگین شهر در مجلس شورای اسلامی در این باره می گوید: از 89 روستای مشگین شهر 70 درصد حتی آب شرب ندارند. این در حالی است که تصفیه خانه و پایاب سد سبلان به دلیل اعمال نظرهای بی مورد، تصمیمات ناگهانی و نبود اعتبار بیش از یک دهه است در رکود مانده و تکمیل نشده است. ولی ملکی با اشاره به این که قرار بود این سد 15 هزار هکتار از اراضی کشاورزی را تحت پوشش قرار دهد، اظهار می نماید: امیدوارم با توجه به درخواست زارعان منطقه و باغداران هر چه سریعتر با همکاری آب منطقه ای و جهاد کشاورزی موانع پیش رو برطرف شده و کشاورزان به حق و حقوق خود برسند. ملکی با بیان این که حتی ماهی پرورشی سد مورد استفاده اهالی مشگین شهر نیست، تأکید می نماید: لازم است کاربری این سد اصلاح گردد. به گفته نماینده مشگین شهر بسیاری از روستاهای مشگین شهر با کمبود آب شرب روبرو هستند و وضعیت حاکم موجب شده مهاجرت ها شکل گیرد. وی معتقد است نمی توان از فردی که برای آب خوردن مشکل دارد درخواست کرد در محل سکونت خود بماند و تأمین آب شرب در روستاهای مشگین شهر یک ضرورت است.

  • آب سد آلوده نیست

شرکت آب و فاضلاب روستایی، کارفرمای پروژه تصفیه خانه مجتمع سبلان است. فرامرز بهنژاد، مدیر کل آب و فاضلاب استان در پیگیری وبلاگ LED اپل درباره رکورد ساخت این تصفیه خانه این سد اظهار می نماید: احداث تصفیه خانه این سد برای تأمین آب شرب روستاهای منطقه در سال های گذشته شروع شد اما در ادامه به دلیل ممانعت بعضی ها به صورت نیمه کاره ماند.

در سال های گذشته نماینده و فرماندار وقت مشگین شهر اعلام نموده بودند سد سبلان به دلیل آلودگی با نشت فاضلاب اردبیل قابل شرب نیست و به جای کاربرد تأمین آب شرب، مجوز پرورش ماهی در این سد صادر شده بود.

بهنژاد با اشاره به این موضوع ادامه می دهد: این اظهارات در آن موقع باعث شد پروژه تصفیه خانه سد سبلان که با 8 میلیارد تومان تکمیل می شد، از کاربری خود بیفتد و اکنون که دوباره تصمیم به استفاده از سد به منظور تامین اب شرب گرفته شده است حتی با آگهی مناقصه 30 میلیارد تومانی نیز برای ادامه ساخت این طرح متقاضی ای اعلام آمادگی نمی نماید.

وی با بی اساس خواندن مسائل آب سد سبلان تاکید می نماید: هیچ دلیل مستندی بر آلودگی آب سد سبلان وجود ندارد. بهنژاد در خصوص بعضی نظریه ها که باید آب مردم این منطقه از سد احمدبیگلو تامین گردد، می گوید: سد احمدبیگلو فاصله زیادی با این منطقه دارد که اگر از این سد به ارشق آب رسانی گردد احتیاج به ایستگاه های پمپاژ متعدد است که هزینه آب رسانی بسیار بالا می رود و امید روستاییان برای دستیابی هرچه سریع تر به آب شرب بهداشتی کم رنگ تر می گردد.

  • انتقاد از پرورش ماهی در سد سبلان

سد سبلان مشگین شهر در سال 85 با نزدیک به 6 هزار میلیارد ریال هزینه احداث شد و قرار بود این سد 15 هزار هکتار از اراضی کشاورزی روستاییان ارشق، لاهرود و فخرآباد را تحت پوشش قرار دهد و آب شرب مورد احتیاج 86 روستا را تأمین کند. با این حال مسئولان ذی ربط در چند سال گذشته این همه سرمایه عظیم را در خدمت اجرای طرح های پرورش ماهی بعضی شرکت های خصوصی قرار دادند.

زمانی هم که روستاییان ارشق از نبود آب شرب که قرار بود با احداث تصفیه خانه از این سد تامین گردد، اعتراض کردند، مسئولان وقت گفتند آب سد سبلان آلوده است و به درد آشامیدن نمی خورد. پرورش ماهیان باکیفیت در این سد یکی از مواردی است که مردم منطقه به آن انتقاد داشتند. در شرایطی که کلنگ احداث تصفیه خانه این منطقه بر زمین زده شده است و مردم طی سال های گذشته تاکنون چشم انتظار برطرف مسائل بی آبی هستند، ضرورت دارد مسئولان توجه بیشتری برای اجرای طرح های عمرانی در این منطقه برای کاهش مهاجرت ها داشته باشند.

منبع: همشهری آنلاین

به "تشنه در همسایگی آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشنه در همسایگی آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید