اطلس مردم نگاری ایران بارگذاری شد

به گزارش وبلاگ LED اپل، مسئول اطلس مردم نگاری ایران پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی از تدوین و بارگذاری این اطلس پس از 13 سال اطلاع داد و گفت: این اطلس قابلیت بروزرسانی را دارد.

اطلس مردم نگاری ایران بارگذاری شد

ایرنا: معصومه رخشا عصر دوشنبه در تشریح فعالیت های اجرا شده به منظور تکمیل این اطلس گفت: یکی از وظایف پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه که در اساسنامه تاسیس شکل گیری آن مورد اشاره قرار گرفته، تالیف، تدوین و فراوری اطلس مردم نگاری ایران است.

وی اضافه کرد: پژوهشکده مردم شناسی با این نگرش طرح پژوهش مردم نگاری سرزمین را به عنوان طرحی فراگیر و جامع در سطح کشور به انجام رساند و تهیه اطلس مردم نگاری ایران را بر اساس پژوهش های انجام ش پژوهش های اجرا شده در سال های گذشته را در قالب اطلس به مخاطبان خود ارائه دهد.

به روز رسانی در آینده نزدیک

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، وی اضافه کرد: پس از آزمون و خطاهای بسیار نرم افزار اطلس در نیمه اول سال 1397 آماده بارگذاری و دارای این قابلیت شد تا در آینده نیز به روز رسانی گردد.

وی در تبیین ویژگی های این اطلس گفت: اطلس مردم نگاری دارای 19 بخش اصلی است که هر بخش دارای شاخه ها و زیر شاخه های مرتبط با خود است و عناوین آن شامل؛ کلیات، خانواده و خویشاوندی، راه های ارتباطی، زبان، شیوه های معیشت، گاهشماری، پزشکی مردمی، واحدهای اندازه گیری، فناوری های بومی، شیوه های حمل و نقل، مسکن، خوراک، بازی، ورزش، هنر، ادبیات شفاهی، آیین ها و مراسم و سوغات می گردد.

به گفته رخشا، این اطلس مجموعه ای از نقشه و فایل های متنی، عکس، فیلم و صوت را شامل می گردد و در دوره های مختلف زمانی اطلاعات آن توسط پژوهشکده مردم شناسی بارگذاری خواهد شد.

مسئول اطلس مردم نگاری سرزمین خاطر نشان کرد: در فاز نخست، 2574 (دوهزار و پانصدو هفتاد و چهار) مدخل با موضوع یلدا، نوروز و آیین های مرتبط با آن توسط کارشناسان پژوهشکده مردم شناسی در اطلس بارگذاری شده است.

وی توضیح داد: در فاز دوم، پژوهشکده مردم شناسی بارگذاری اطلاعت خوراک در استان های خراسان جنوبی و کرمان را دردستور کار خود قرار داده است و در حال حاضر مدخل های خوراک در شهرستان بیرجند در اطلس مردم نگاری سرزمین بارگذاری شده است.

رخشا در ادامه گفت: پژوهشکده مردم شناسی طرح هایی را به منظور تکمیل اطلس شامل؛ اطلس مردم نگاری سرزمین: خوراک استان خراسان جنوبی و کرمان، اطلس فرهنگ عشایر ایران: شاهسون ها(آذربایجان غربی)، قشقایی(جنوب فارس)، عشایر کرد(شمال خراسان) و بختیاری ها(چهارمحال و بختیاری)، اطلس مردم نگاری سرزمین: پوشاک استان خراسان جنوبی و اطلس دامپروری سنتی در حوزه فرهنگی جنوب خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی، اطلس مردم نگاری سرزمین: دانش بومی آب و اطلس مردم نگاری سرزمین: پوشاک حوزه فرهنگی هرمزگان پیشنهاد داده است.

وی اضافه کرد : استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خوزستان، کهگیلویه و بویر احمد، کرمان و بوشهر در پاسخ به مکاتبات پژوهشکده مردم شناسی، برای مشارکت و همکاری در تکمیل و ثبت اطلاعات اعلام آمادگی نموده اند.

منبع: توریسم آنلاین

به "اطلس مردم نگاری ایران بارگذاری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلس مردم نگاری ایران بارگذاری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید